WARSZTATY EKOLOGICZNE – 31.01.2018

Do którego pojemnika wyrzucić skoszoną trawę, co zrobić ze zużytą baterią, gdzie wrzucić karton po mleku lub po soku? Czy warto pakować kanapki w folię aluminiową? Czy na zakupy zabierać długo rozkładającą się foliową reklamówkę, a może wybrać torbę wielokrotnego użytku, którą w dodatku można samemu stworzyć. Co zrobić ze starą lodówką, pralką, mikrofalówką? Co to jest PSZOK?

Właśnie o tym mówiono dzisiaj naszym przedszkolakom podczas warsztatów ekologicznych sponsorowanych przez Ekosystem, których celem jest nauczenie dzieci prawidłowych nawyków dbania o środowisko. Podczas warsztatów najmłodsi zdobywają wiedzę na temat ochrony środowiska, ze szczególnym naciskiem na segregację odpadów. Zajęcia prowadzone są w przyjaznej atmosferze, z wykorzystaniem różnych, kreatywnych pomocy dydaktycznych. 

W ten sposób kształtowana jest postawa ekologiczna. Dzieci zapoznają się z zasadami segregacji odpadów, rozróżniają znaczenie słów recykling i upcykling, dowiadują się, że odpady to nie śmieci, lecz wartościowe surowce. Zajęcia podzielone są na część teoretyczną oraz praktyczną. Najpierw krótka pogadanka na temat segregacji odpadów, a następnie nauka poprzez zabawę. Uczestnicy po warsztatach otrzymują niespodzianki, np. bidony wykonane z trzciny cukrowej, bardzo przyjazne dla środowiska, biodegradowalne; ekologiczne torby wielokrotnego użytku, książeczki „Jaś i Małgosia segregują odpady”, ekoporadniki, informatory jak należy segregować odpady. Gadżety te mają zachęcić dzieci i ich rodziców do wspólnych działań na rzecz środowiska, w tym do segregowania odpadów.

cof